Patchwork (patch - záplata, vyrobeno ze záplat) je zvláštní technika sešívání látek. Jedná se o sešívání malých, různě barevných kousků látek tak, že spolu vytvářejí větší geometrické vzory. Výsledný sešitý patchworkový "top" je pak spojen s dalšími vrstvami - vatelínem a spodní látkou a všechny vrstvy jsou spojeny prošitím na stroji nebo ručně. Výsledný výrobek se nazývá quilt. Původně se vše šilo ručně, dnes je v nabídce mnoho šicích strojů, které se staly velkými pomocníky při šití patchworku.

Původně vznikl patchwork mezi ženami amerických osadníků, které tímto způsobem chtěly zhodnotit zbytky látek nebo využít látky z již obnošených šatů. Dal se tak znovu použít i malý kousek vhodné látky. Dnes se patchwork vyrábí ze speciálních materiálů, které mají vhodnou barvu a obvykle jsou potištěny drobným vzorem. Základem bývá 100% bavlněná látka. Tato stará technika dnes opět získává na popularitě mezi lidmi, buď jako koníček nebo jako originální dárky - deky, přehozy, polštáře, tašky, batohy, textilních dekorací, nebo jen různých drobností pro potěšení.

V posledních letech u nás vznikají patchworkové kluby, pořádají se kurzy, výstavy a objevují se knihy i obchody s bohatou nabídkou látek a pomůcek potřebných pro šití této tradiční techniky.P.S.: jsem prostě jedna z těch bláznivých ženských, které rozřežou látku na kousíčky, a pak je zase dávají dohromady ...
Editace stránek
Stránky zdarma
Stránky systému Webgarden
Nový příspěvek

Nový příspěvek

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one